Automapa i Google Earth

Jak na komputerze wyświetlić przejechaną trasę? Jest kilka sposobów. Opiszę jeden z nich.
W Automapie włączamy zapis śladu. Klikamy w ikonę GPS, a następnie “Włącz zapis śladu”, wybieramy ścieżkę i ew. nazwę pliku. Teraz OK i na ekranie pojawia się dodatkowy czerwony kwadracik symbolizujący włączenie zapisu. (Nie wiem tylko czemu nie jest to kółko, jak w magnetofonach 😉 ).

AM4_Recordtrack

Po zakończeniu podróży podłączamy się do komputera przez ActiveSync.
Z urządzenia kopiujemy plik(i) ze śladami. Interesują nas wyłącznie te z rozszerzeniem *.gps.
Teraz ściągamy dwa programy z sieci. Pierwszy to GPSBabel , posłuży nam do konwersji pliku zapisanego przez Automapę do formatu *.kml, rozpoznawanego przez Google Earth .
Uruchamiamy GpsBabelGUI – graficzny interfejs do programu.

GpsBabel_01

Jako format wejściowy wybieramy “NMEA 0183 sentences”, a wyjściowy “Google Earth (Keyhole) Markup Language” w opcjach pliku wyjściowego zaznaczamy “Units used when writing comments” i w polu tekstowym wpisujemy literkę “m”. O wyborze ścieżek i nazw plików nie wspominam :). W sekcji “What?” wybierzmy cokolwiek, nie ma to tutaj znaczenia. Klikamy “let’s go”.
Powinien powstać plik *.kml.
Instalujemy Google Earth. Klikamy na utworzony plik i po chwili przebyta trasa pojawi się na globie w programie.
W Google Earth pojawi nam się w zakładce Places\Temporary Places plik “GPS device” po kliknięciu na nim u góry po prawej stronie, pojawi nam sie oś czasu. Wystarczy kliknąć na “Play” i już wiemy o której godzinie gdzie byliśmy, jaką mieliśmy prędkość i kierunek.

GoogleEarth_TimeBar

Żeby trochę ułatwić Ci konwersję zrobiłem mały gps2kml, który skopiujesz gdziekolwiek, pod warunkiem prawidłowego ustawienia ścieżki do programu gpsbabel.exe. (Ze względu na ograniczenia serwisu, plik został spakowany)

Skojarz z tym skryptem plik *.gps, a kiedy “uruchomisz” plik z zapisem trasy, zostanie on automatycznie przekonwertowany do pliku *.kml.

Wpis wykonuje konwersję z programu Automapy ale jeżeli posiadasz inny program lub urządzenie, które nawet zapisuje pliki w innym formacie to istnieje duże prawdopodobieństwo, że GpsBabel poradzi sobie z konwersją.

=== Poprawka 2007.10.23 17:25 ===

Zmieniłem na początku wyrażenie “zupełnie darmowy”, bo nie jest to do końca prawda. 🙂