Navigo 8i

Wraz z czasopismem Logo nr 5 otrzymałem demo programu do nawigacji NAVIGO 8i.
Postanowiłem przeprowadzić mały test tego programu przeznaczonego do instalacji na PDA.

Instalacja przebiegła w zasadzie bezproblemowo. Z jednym Ale. Otóż po pierwszym zainstalowaniu program chciał go zainstalować ponownie. Przyzwyczajony z Automapy do kilkukrotnego zatwierdzania jakichś modułów i tutaj kliknąłem zainstaluj. Po chwili okazało się, że instalacja nie powiodła się. No to jeszcze raz… znowu bez powodzenia. Wszedłem “ręcznie” na kartę i wykasowałem cały folder z Navigo (który był pusty) i teraz ponowna instalacja przebiegła bezproblemowo. Wybrałem instalację na karcie ale plik z przykładowa mapą został zainstalowany w pamięci głównej. Całe szczęście, że mapę Polski, którą trzeba doinstalować oddzielnie można juz bez problemów wgrać na kartę. Żeby przerzucić mapę demo na kartę należy wcześniej zainstalować mapę Polski, wskazując ją w programie jako domyślną i teraz już bez przeszkód przegrywamy mapę demo na kartę (lub nawet ją kasujemy). Rejestracji programu dokonujemy wpisujący specjalny kod z płyty CD, który jest ważny do 30 czerwca 2008. Niestety, rejestracji dokonujemy na urządzeniu PDA, a nie z poziomu instalatora PC. Operacja jest jednak jednorazowa i raczej bezproblemowa. Trzeba tylko przestawić się na inny interfejs programu.

Na moim Artemisie ( z procesorem 200 MHz) program uruchamia się około 30 sekund, dalej pokazuje się informacja o bezpieczeństwie używania programu w ruchu drogowym, klikamy dalej i ukazuje nam się menu główne

Navigo 8i Menu Główne

Klikamy nawiguj i po wybraniu miejsca docelowego wdzięczny żeński głos doprowadzi nas do celu. Oczywiście pod warunkiem, że nie nie pogubimy na rondach. Przejazd przez ronda to ogólnie tragedia dla tego programu. Przykład:
Standardowe rondo z czterema zjazdami. Skręcamy w lewo. Na 400 metrów przez manewrem program informuje nas “pierwszy zjazd” /*. Hm… lekkie zdziwienie, bo przecież jadę na rondzie w lewo. Teraz przed samym rondem kolejna konsternacja “pierwszy zjadz” by za chwile usłyszeć “drugi zjazd”. No nie… gdzie Ona mnie prowadzi? A za chwilę prezz właściwym zjazdem z ronda znowu słyszę “pierwszy zjazd”. KOSZMAR!!! Dobrym tekstem jest ostatni odcinek na trasie, gdzie nawigacja głosowa oznajmia już w czasie przeszłym “Po czterystu metrach dojechałeś do celu”. A niby jakim cudem dojechałem, jak jeszcze NIE dojechałem??!!! Hm..??!! :)Do nawigacji użyć danych adresowych, wybrać z mapy lub wcześniej zdefiniowanych “Dom” i “Praca”( Uwaga! Jeśli mieszkasz lub pracujesz tam, gdzie program nie zna adresu to przypisanie punktu przy pomocy funkcji “z mapy” nie powiedzie się, gdyż otrzymasz komunikat “Nie wybrano obiektu”), a także ostatnio używane oraz “Twoje miejsce” czyli Ulubione inaczej. Do tego można posłużyć się wgranymi do programu licznymi POI, wybrać skrzyżowanie ulic i znaleźć obiekt, który znajduje się w pewnej odległości od miejsca naszego pobytu.

Ogólnie program jest dosyć skromny jeżeli chodzi o możliwość konfiguracji i obsługę. Brak możliwości przypisania klawiszy. Nie ma możliwości przełączenia na widok 2D, w trybie 3D ręczne przesuwanie mapy trwa baaaaardzo wolno i czekanie na efekty jest bardzo irytujące.

Bardzo małe są też literki pod przyciskami, co w początkowej fazie używania programu, zanim wszystko się załapie jest sporym utrudnieniem.

W programie można wybrac kilka rodzajów ustalania tras:

Navigo 8i RodzajeTras

oraz ustawić optymalne prędkości i rodzaje pomijanych dróg.

Wielki plus za nową i unikalna w skali naszego małego kraju funkcjonalność. Zgodnie z informacja na stronie producenta:

NAVIGO informuje o korkach, utrudnieniach w ruchu i patrolach policji. Dzięki unikatowych funkcjom menu W sieci opartym na łączności GSM możesz informować innych użytkowników NAVIGO o aktualnych korkach w mieście, utrudnieniach na drodze lub patrolach policji z fotoradarem. Wystarczy wybrać przycisk Wyślij, a następnie Korek, Patrol, lub Utrudnienie.

Funkcja jeszcze przeze mnie nie testowana ale jak tylko będzie okazja to opisze jej funkcjonowanie.

Po wysłaniu specjalnego SMS’a i aktywowaniu funkcji “Dodatki” mamy dostęp do kilku dodatkowych pozycji:

Navigo 8i Dodatki

No… jestem pod wrażeniem. Wycieczki – czyli ściąganie gotowych zaplanowanych tras, które mozna wczytać do programu w każdej chwili. Pogoda dla wybranej miejscowości przedstawiona w formie tabeli pobrana z serwisu ICM. Przewodniki czyli krótka informacja o wybranych zabytkach, restauracjach i hotelach w wybranej miejscowości, na dzień dzisiejszy ograniczona jedynie do podania informacji teleadresowych.

Ogólne wrażenie? No cóż… po pierwszym uruchomieniu ten program chce się wyrzucić do kosza. Brak dużej ilości potrzebnych opcji, powolność, dziwne komunikaty głosowe. Jednak dla osób, których nie stać na pełną wersje Automapy program Navigo będzie interesująca alternatywą.

Producentowi zalecam jednak poprawę swojego programu w niektórych miejscach.

Wymagania:

 

Zalecana konfiguracja PDA:

  • Procesor 400MHz.
  • System operacyjny: Windows Mobile 5.0.
  • Dostępna pamięć RAM: 30 MB.
  • Miejsce na dysku 120MB.
  • Odbiornik GPS.
  • Wbudowany moduł GSM

Mój Artemis jest dwa razy wolniejszy niż w wymaganiach ale Automapa, która ma więcej funkcji i możliwości nie sprawia mu problemów.

/* Cytuję z pamięci, niektóre wyrażenia mogą różnić sie od oryginału jednakże ich sens pozostaje niezmieniony.